Ako dostať maximum z grafiky?

Ak si myslíte, že vaša grafická karta už nemôže byť rýchlejšia a výkonnejšia, že už nedosiahnete z monitora a gr. karty vyššie rozlíšenie, či obnovovaciu frekvenciu, tak ste na veľkom omyle. Prečo nezájsť až za hranice výkonu a skúsiť čo dokáže práve ta vaša grafická karta…

Okrem procesorov sa dajú pretaktovať aj grafické karty, konkrétne GPU, čo je grafický procesor karty. Na začiatok si ukážeme ako zobraziť na monitore aj vyššie rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu, ako je tá podľa manuálu maximálna. Pre úpravu obnovovacej frekvencie a rozlíšenia budeme potrebovať aplikáciu PowerStrip(www.entechtaiwan.com/ps.htm), ktorú nájdete aj u nás v sekcii súbory na stiahnutie. Hneď keď spustíte program, sa vám zobrazí v system tray(v lište vedľa hodín) ikonka. Pri prvom spustení si môžete tiež vytvoriť virtuálny monitor, vy si vytvorte taký, ktorý zvládne väčšiu frekvenciu, alebo rozlíšenie ako váš skutočný.

Pred tým ako začnete zvyšovať frekvenciu a rozlíšenie si uvedomte, že postupovať musíte s maximálnou opatrnosťou, pretože by mohlo hroziť, že monitor zničíte. Tiež ak vám monitor zhasne, tak už frekvenciu, alebo rozlíšenie na túto ani na vyššiu hodnotu nedávajte, pretože monitor to nezvládne.
Pomocou položky Display Profiles -> Configure si môžete nastaviť niekoľko profilov, kde môžete definovať rozlíšenie, hĺbku farieb a frekvenciu. Po nadefinovaní niekoľkých profilov budete môcť medzi nimi rýchlo prepínať.
Asi najzaujímavejšia časť programu je položka Performance Profiles, kde môžete samotný čip a pamäť grafickej karty pretaktovať. V okne Configure máte zobrazené dva posuvníky, pomocou ktorých zvyšujete frekvenciu. Engine clock je frekvencia procesora a Memory clock je frekvencia pamäte.

Vždy viac zvýšenia vydrží pamäť ako procesor, ale nemali by ste prekračovať určité hodnoty. Pri procesore sa neodporúča zvyšovať frekvenciu o viac ako 8-10 MHz a pri pamäti o 13-15 MHz, ale všetko závisí od samotnej grafickej karty. Odporúčam postupovať veľmi pomaly a priebežne kontrolovať stav tak, že si spustíte testovací program(napr. 3D Mark), alebo náročnejšiu 3D hru. Ak bude všetko bežať v poriadku, nebude hra mrznúť, nebudú miznúť či blikať textúry, tak je všetko v poriadku. Ak by vznikli problémy, pretaktujte kartu na nižšiu frekvenciu.
Takže už vám nič nebráni k zrýchľovaniu vašej karty, no buďte opatrný a trpezlivý…