Ako skonvertovať príponu .docx na .doc – Microsoft Office

Možno ste si všimli, že Microsoft používa v balíku Office 2007 novú príponu .docx pre dokumenty napísané v programe MS Word. Na novom formáte nie je nič zlé, nevýhodou však je, že súbory uložené pod touto príponou nie je možné otvoriť v starších verziách Wordu a najmä v MS Word 2003, ktorý je stále najpoužívanejšou verziou tohto programu. Microsoft takto komplikoval manipuláciu so spomínanými súbormi, je však nepopierateľné, že určité výhody tieto nové prípony (jedná sa aj o programy Excel a PowerPoint) majú. Ich kompletný prehľad, ako aj zoznámenie s týmito typmi prípon nájdete v článku na stránke Office.Microsoft.com.

Nedávno sa mi stalo, že som súrne potreboval vytlačiť dokument, ktorý mi poslal môj známy. Keďže stále používam Microsoft Office 2003, prípona .docx môjmu Wordu „nič nehovorila“. Najjednoduchšie by bolo požiadať odosielateľa, aby súbor uložil v klasickom formáte .doc, nakoľko však už nebol v dosahu, musel som si poradiť sám. Našťastie existuje hneď niekoľko možností, ako problém riešiť.

Konverzia na internete

Na internete som našiel niekoľko stránok ponúkajúcich online konverziu. Nie všetky boli zadarmo a tak vám predstavím tú, s ktorou mám osobnú skúsenosť.

Na stránke Zamzar.com sa dá veľmi jednoducho konvertovať hneď niekoľko formátov súborov (obrázkové, video a hudobné formáty, z textových sú to okrem spomínaných .docx a .doc napríklad .csv, .html, .odp, .ods, .trf, .txt, .pdf, .pptx, .ps a mnohé ďalšie). Stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov:

1, z počítača nahrať súbor, ktorý chcete konvertovať

2, vybrať formát, do ktorého chcete konvertovať

3, zadať svoju e-mailovú adresu

4, skonvertovať – stlačiť tlačidlo „Convert“

Výhody: online konverzia bez potreby inštalácie programu, množstvo rôznych formátov

Nevýhody: maximálna veľkosť súboru 100 MB, nutnosť zadávať svoju e-mailovú adresu

Doteraz mi zo spomínanej stránky neboli odoslané žiadne reklamy, ani spam a preto ju môžem označiť za dôveryhodný a jednoduchý spôsob, ako riešiť nekompatibilitu rôznych verzií programu MS Word.

Konverzia pomocou programu

Ďalším riešením je inštalácia programu, ktorý na svojich stránkach ponúka priamo Microsoft. Je vhodným riešením, ak sa s konverziou týchto dvoch formátov stretávate často a online konverzia je pre vás nepohodlná a zdĺhavá. Ide o takzvaný Balík kompatibility balíka Microsoft Office pre súbory vo formáte programu Word, Excel a PowerPoint 2007.

Inštaláciou tohto balíka môžete pracovať s formátmi súborov z Office 2007 aj v starších verziách.

Stačí, ak budete postupovať podľa nasledujúcich krokov:

1, stiahnete a nainštalujete všetky potrebné aktualizácie zo stránky Microsoft Update (je nutné použiť prehliadač Internet Explorer)

2, prevezmete Balík kompatibility zo stránky Microsoft.com

3, dvojklikom na FileFormatConverters.exe spustíte inštaláciu

4, Podľa pokynov na obrazovke jednoducho dokončíte inštaláciu

Výhody: oficiálny zdroj, kompatibilita pre všetky programy Office, na konverziu nie je potrebný internet

Nevýhody: Pri otvorení súborov vytvorených pomocou MS Word 2007 v niektorej zo starších verzií programu nebudete môcť meniť položky vytvorené pomocou nových funkcií z balíka Office 2007. Tie sa natrvalo uložia ako štýly, alebo statické prvky a nebude možné ich ďalej upravovať v MS Word 2007 (kompletný zoznam zmien pri otvorení v staršej verzii systému nájdete v článku na stránke Office.Microsoft.com).

Verím, že vám tento článok pomohol vyriešiť problém nekompatibility balíkov Office a nabudúce si nebudete lámať hlavu s odlišnými príponami súborov vytvorených v týchto programoch.