Keď tlačiareň netlačí…

Aj vám sa to stalo? Sem tam si potrebujete vytlačiť dáku tu stranu na tlačiarni a po dlhšej dobe netlačenia potrebujete znova niečo vytlačiť. Vložíte papier do tlačiarne, spustíte tlač a nič, čistý papier, poprípade nevkusné nesúvislé čiary. A čo teraz?

Áno atramentové tlačiarne a konkrétne tlačové hlavy na cartridge-och majú tendenciu prestať tlačiť z dôvodu zaschnutia atramentu na nich. Nový cartridge však stojí aj viac ako 1000 Sk čo nie je najmenšia čiastka a preto je dobré skúsiť cartridge „rozbehať“. Najskôr budem venovať pár slov ako tomu predchádzať. Ak máte tlačiareň blízko radiátora, alebo sa nedajbože tlačiareň o radiátor opiera ihneď zakročte. Teplo ktoré z radiátora(pokiaľ je zapnutý) vyžaruje zdvojnásobuje rýchlosť zaschnutia atramentu na tlačovej hlave. Tiež nie je dobré aby na tlačiareň väčšinu dňa svietilo slnko, pretože tu znova vzniká zvýšená teplota, ktorá nepriaznivo vplýva na tlačovú hlavu. Aby sme predišli zaschnutiu atramentu na tlačovej hlave, je dôležité aspoň raz za mesiac vytlačiť aspoň jednu A4 stranu, ktorá bude obsahovať aj čierne(čierny atrament) aj farebné(farebný atrament) časti. Takto sa bude farba v cartridge-och hýbať aspoň raz za mesiac a nezaschne.

Čo však robiť ak už farba zaschla. Ako prvé môžete vyskúšať samočistiaci proces, ktorý by mala poskytovať tlačiareň. Ak ani toto nepomôže, existuje prípravok, ktorý je väčšinou dodávaný s náplňou do tlačiarne a jedná sa o kus umelej hmoty, do ktorej sa nasadí cartridge a následne sa dá z neho pomocou injekčnej striekačky odsať trochu farby, čím sa môžu zapchané trysky prečistiť. Existuje tiež niekoľko „domácich návodov“ ako znovu spojazdniť tlačovú hlavu. Napríklad som počul, že sa dá tlačová hlava namáčať v mierne teplej vode(cca. 40°C) a tak sa môže zaschnutý atrament postupne roztopiť a cartridge znovu spojazdniť. Tiež som čítal o tom, že sa dá celý cartridge na chvíľu zabaliť do vlhkej teplej handričky a tak odbúrať zaschnutý atrament. Ak už idete svoj cartridge vyhodiť, tak ešte na chvíľu zastavte a skúste použiť, ako poslednú možnosť, nejaký agresívnejší prostriedok na rozpustenie zaschnutého atramentu. Skúste si navlhčiť vatičku v liehu a s jej pomocou vyčistiť tlačovú hlavu.
Všetko sú to neoficiálne postupy, avšak dokážu pomôcť. Ale ak sa cartridge nepoužíval rok, tak nemôžete čakať zázrak a najlepšie riešenie je samotná prevencia proti zaschnutiu atramentu na tlačovej hlave.