Mažeme nepotrebné súbory…

Váš pevný disk sa neustále zapľňa rôznymi súbormi. Pokiaľ sú to súbory ako videá, pesničky prípadne fotky je všetko v poriadku. Ale na pevnom disku môžete mať dokonca pár gigabajtov súborov, ktoré neputrebujete a neslúžia ani pre chod systému a nie su potrebné ani na správne fungovanie aplikácií nainštalovaných v počítači – jednoducho sú úplne zbytočné a len zaberajú cenné miesto na pevnom disku a to miesto sa predsa dá využiť aj efektívnejšie…

!!! NASLEDUJÚCE ÚKONY VYKONÁVATE NA VLASTNÉ RIZIKO !!!

KROK 1: Stiahneme si program CCleaner, je to naozaj kvalitný program vo svojom obore a je freeware, čo znamená voľne šíriteľný a hlavne zadarmo. Po stiahutí si ho nainštalujeme. Pri inštalácií nie je nutné označiť všetky možnosti inštalácie, v mojom prípade stačí označiť prvú možnosť.

KROK 2: Po úspešnom nainštalovaní môžeme prejsť k ďalšej fáze a to nastaviť si program tak, aby bol schopný zmazať čo najviac nepotrebných údajov z pevného disku.

KROK 3: V sekcii čistič si označíme všetky možnosti vo Windowse aj v aplikáciách.KROK 4: Prejdeme do sekcie Možnosti a následne v pokuke spresniť odstránime označenie na všetkých ponúkaných možnostiach.

KROK 5: Prejdeme späť do sekcie Čistič. Tu máme na výber z 2 možností a to Analyzovať a Spustiť CCleaner. Po analýze program vytvorí zoznam položiek, ktoré budú po spustení CCleanera zmazané. Ja osobne analýzu nepoužívam, príde mi zbytočná.

Takže môžete rovno kliknúť na tlačítko Spustiť CCleaner

Program práve odstránil určité množstvo zbytočných položiek, ktoré len zaberali miesto na pevnom disku. CCleaner zatiaľ splnil svoju úlohu ale odporúčam ho raz za čas spustiť ako súčasť údržby systému.

KROK 6: Ďalej použijeme nástroj Čistič disku, ktorý je súčasťou Windows XP.

Spustíme ho tak že otvoríme ponuku ŠTART – Všetky programy – Príslušenstvo – Systémové nástroje – Čistič disku (Disk Cleanup).

KROK 7: Po spustení programu si vyberieme jednotku pevného disku ktorú chceme vyčistiť a klikneme na OK.

Počkáme až systém vyráta koľko miesta bude možné uvoľniť z vybranej jednotky.

Vyberieme súbory ktoré si želáme odstrániť a klineme na OK. Ak sa nás systém opýta, či naozaj chceme vykonať vykonať tie akcie samozrejme zvolíme že Áno.

Program odstáni zvolené súbory na vybranej jednotke. Krok 7 môžeme zopakovať viackrát podľa počtu jednotiek ktoré si želáme vyčistiť.

KROK 8: Dosť veľa miesta na pevnom disku zaberajú body obnovy Windows XP, ktoré sú síce užitočné ale môžeme ich všetky vymazať a nahradiť ich jedným bodom, tým získame ďalšie voľné miesto.

Použijeme program TuneUp Utilities 2008, ktorý je platený ale ponúka možnosť ho 30 dní bezplatne používať aj bez registrácie.

Otvoríme si TuneUp Utilities 2008 a v prípade skúšobnej verzie klikneme na Continue testing pre spustenie programu:

Po spustení programu klikneme na Free up disk space a počkáme pokým sa nevyráta miesto ktoré bude možné uvoľniť.

Po skončení sa nám zobrazí koľko nepotrebných súborov nám zaberá miesto na pevnom disku.

Klikneme na Unnecessaty files and backups:

Následne vyberieme položky ktoré si želáme odstrániť s klikneme na Clean:

Počkáme pokým sa súbory vymažú:

Čistenie ukončíme kliknutím na Close.

KROK 9: V TuneUp Utilities 2008 – Free up disk space zvolíme možnosť Windows functions:

Zobrazí sa nám okno Windows functions.

Pri položkách, ktoré chceme odstrániť klikneme na Remove a následne na Áno.

! POZOR ! táto funkcia neslúži len na vymazanie dočasných súborov ale na úplné odinštalovanie súčastí Windows (odstániť môžete len tie ktoré nepoužívate) – v mojom prípade bol odinštalovaný Windows Messenger.

KROK 10: Keďže sme si vymazali body obnovy si podľa uváženia môžeme vytvoriť aspoň jeden – len tak pre istotu.

Klikneme na Štart – Príslušenstvo – Systémové nástroje – Obnova systému (System Restore)

– označíme Vytvoriť bod obnovenia a klikneme na Ďalej

– napíšeme do políčka Popis bodu obnovenia ako chceme aby sa volal bod obnovenia a klikneme na Vytvoriť.

Práve sme vytvorili bod obnovenia, ktorý v prípade poškodenia resp. pádu systému umožní vrátiť systém do stavu v akom bol vtedy ked bol vytvorený bod obnovenia.

KROK 11: Na ďalšie čistenie použijeme program s názvom Čistič – je dostupný zadarmo na stiahnutie (Freeware). Stiahneme si a nainštalujeme si program.

Po úspešnom nainštalovaní si program otvoríme a klikneme na Nastavit a sputit:

Označíme si položky ktoré chceme odstrániť a klikneme na Start

(Ak chceme odstrániť nejakú vlastnú zložku zadáme k nej cestu a program ju odstráni)

Po ukončení mazania nám program napíše že Čistenie bolo úspešne dokončené a klikneme na OK.

KROK 12: Pri programe čistič ešte zostaneme pretože ponúka viacero možností čistenia.

Po spustení programu klikneme na Nastavni:

Tu si môžeme nastaviť 2 profily čistenia, čo je podľa mňa dosť nezáživné ale treba využiť každú možnosť. Jednoducho si zvolíme čo máme zájem čistiť Čistení 1 a čo v Čistení 2.

Môžeme si tiež vybrať možnosť čistenia počítača pri každom štarte systému resp. jedenkrát za deň.

Po úspešnom a dúfam že aj bezproblémovom ukončení týchto 12 krokov ste si uvoľnili miesto na pevnom disku, tým že ste vymazali nepotrebné súbory a voľné miesto môžete využiť pre tie svoje obľúbené videá, filmy, fotky, programy alebo iné dokumenty.