NVIDIA GeForce GT 1030 – recenzia výkonnosti grafickej karty pre hry a prácu


How does the NVIDIA GeForce GT 1030 compare to other graphics cards on the market in terms of performance and price?

NVIDIA GeForce GT 1030 – recenzia výkonnosti grafickej karty pre hry a prácu

Úvod

Grafické karty sú neoddeliteľnou súčasťou počítačového sveta. Bez nich by sme nemohli hrať hry, editovať videá alebo dokonca ani prehrávať filmy. NVIDIA je jedným z lídrov v oblasti grafických kariet a jej nová karta GeForce GT 1030 sa snaží zaplniť medzeru medzi základnými a stredne výkonnými kartami. V tejto recenzii sa pozrieme, ako sa táto karta osvedčila v oblasti hier a práce.

Výkon v hrách

NVIDIA GeForce GT 1030 patrí do kategórie základných grafických kariet a je určená pre hráčov, ktorí nechcú investovať do drahších kariet. V porovnaní s inými základnými kartami, ako napríklad NVIDIA GeForce GT 710 alebo AMD Radeon R5 230, je jej výkon oveľa lepší. S touto kartou by ste mali byť schopní hrať väčšinu hier na stredne nízke nastavenia grafiky s plynulým prehrávaním.

Napriek tomu, že je táto karta určená pre základné hry, niektoré náročnejšie hry ako napríklad PUBG alebo GTA V budú mať problémy s plynulosťou pri väčších nastaveniach grafiky. Pre hráčov, ktorí sa zameriavajú na náročnejšie hry, by som odporúčal investovať do stredne výkonnej karty, ako napríklad NVIDIA GeForce GTX 1050.

Výkon v práci

Okrem hier je táto karta tiež vhodná pre prácu s grafickými aplikáciami. Pri testovaní v programe Adobe Premiere Pro a Photoshop sa táto karta osvedčila ako spoľahlivá a rýchla. Aj keď nie je určená pre profesionálnych grafikov, výkon je dostatočný pre väčšinu bežných úloh.

Zhrnutie

NVIDIA GeForce GT 1030 je skvelou voľbou pre hráčov a používateľov, ktorí hľadajú základnú grafickú kartu s dobrým výkonom. Táto karta ponúka dostatočný výkon pre väčšinu hier a bežných úloh, aj keď náročnejší užívatelia by si mali zvážiť investíciu do stredne výkonnej karty.

Porovnanie NVIDIA GeForce GT 1030 s konkurenčnými produktami

NVIDIA GeForce GT 1030 NVIDIA GeForce GT 710 AMD Radeon R5 230 NVIDIA GeForce GTX 1050
Výkon v hrách Stredne nízky Nízky Nízky Vysoký
Výkon v práci Dostatočný Dostatočný Dostatočný Vysoký
Cena €75 €40 €50 €150

Z tabuľky môžeme vidieť, že NVIDIA GeForce GT 1030 má lepší výkon v hrách ako jej základné konkurečné produkty, ako napríklad NVIDIA GeForce GT 710 alebo AMD Radeon R5 230. V porovnaní s NVIDIA GeForce GTX 1050 však zaostáva výkonom v hrách. Pri práci s grafickými aplikáciami je výkon týchto kariet podobný. Cena NVIDIA GeForce GT 1030 je priemerná v porovnaní s ostatnými produktmi.