Prvá pomoc zmazaným súborom

Aj Vám sa stalo, že ste omylom vymazali dôležitý dokument a so smutnými očami ste ho vytvorili znova?
Zbytočnosť!

Aj vy niekedy vymažete to čo ste nechceli a potom vám to nesmierne chýba? Ak chcete vedieť, ako znova prebrať stratené dáta k životu, tak čítajte ďalej. Ak ste súbor vymazali, tak sa väčšinou iba presunie do koša odkiaľ sa dá ešte obnoviť. Ale čo ak je úž kôš vysypaný. Či už pri zmazaní súboru, alebo formátovaní celého disku sa v skutočnosti súbory neodstránia úplne, ale iba sa označia ako nepotrebné a pri zápise ďalších dát na disk sa prepíšu. To znamená, že aj po zmazaní súboru z disku, sa dá všetko zachrániť. Záchrana dát má určité pravidlá. Po zmazaní dôležitého súboru sa nesmie na disk zapisovať. To znamená že ak vymažete súbor a potom si nainštalujete MS Office, skopírujete pár filmov na disk, tak je možnosť obnovy daného súboru mizivá(ale s veľkou kopou šťastia nie nemožná), pretože je skoro isté že bol súbor prepísaný.
Na záchranu dát budete potrebovať tiež vhodný software. Môžete použiť demoverziu komerčného Easy Recovery, ktorý nájdete na www.ontrack.com, alebo freeware-ové programy Restoration (www.download.com) a PC Inspector File Recovery (www.pcinspector.de), ktoré nájdete aj na tomto webe v sekcii súbory na stiahnutie. Odporúčam si nahrať program Restoration na disketu(cd-médium) s ktorej ho môžete hocikedy spúšťať bez nutnosti inštalácie na disk. Program je malí, nemá ani pól MB, ale o to viac dokáže. Pri obnove dát program z diskety spustíme, vyberieme si disk, kde sa súbor nachádzal a klikneme na tlačidlo search deleted files. Teraz si stačí v zozname nájsť svoj súbor a obnoviť ho pomocou tlačidla restore by copying. Pomocou oboch freeware programov môžete obnovovať dáta z diskov so súborovými systémami FAT12, 16, 32 a NTFS.
Ale čo ak sa na disku poškodí tabuľka FAT? Áno robustnejší program PC Inspector File Recovery ponúka aj možnosť záchrany dát z oddielov, ktoré majú poškodenú tabuľku FAT.
Tiež sa môže stať je váš pevný disk dožije a vy ste na ňom mali naozaj dôležité dáta, ktoré ste ešte nezálohovali. Ak sa vám to stane, tak určite disk nerozoberajte ani sa ho nepokúšajte opravovať. V tomto prípade vám môžem iba odporučiť pomoc firmy, ktorá sa na záchranu dát špecializuje a má nato vhodné vybavenie. Takúto službu nájdete na internete, ale pamätajte že cena sa bude pohybovať v tisícoch až desať tisícoch korún.