Recenzia: AMD Radeon RX Vega 64 – Najsilnejšia grafická karta od AMD?


Aké sú výkonnostné hodnotenia AMD Radeon RX Vega 64?

Recenzia: AMD Radeon RX Vega 64 – Najsilnejšia grafická karta od AMD?

Úvod

AMD Radeon RX Vega 64 by mohla byť odpoveďou na konkurenčnú nadvládu Nvidia v oblasti grafických kariet. AMD zvyčajne ponúka výkonné karty za rozumnú cenu a tak sa mnohí fanúšikovia tešili na uvedenie tejto karty. Takže, čo môžeme očakávať od tohto produktu?

Špecifikácie

AMD Radeon RX Vega 64 má 64 výpočtových jednotiek a 4096 stream procesorov. Taktovacia frekvencia jadra je 1247 MHz a s Turbo Boostom sa zvýši na 1546 MHz. Karta má 8 GB HBM2 pamäte s rýchlosťou 945 MHz a šírkou pásma 484 GB / s. Táto grafická karta podporuje DirectX 12 a OpenGL 4.5.

AMD Radeon RX Vega 64 má vynikajúcu spotrebu energie a to až 295 W, čo znamená, že karta bude potrebovať silný zdroj napájania. Karta tiež podporuje HDR a technológiu FreeSync pre hladké hranie hier.

Výkon

Výkon AMD Radeon RX Vega 64 je skutočne vynikajúci. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou AMD Radeon R9 Fury X, je výkon o 13% vyšší. V porovnaní s konkurenčnými kartami Nvidia GTX 1080 a GTX 1080 Ti, sa výkon pohybuje v rovnakej kategórii, ale nie vždy je na rovnakej úrovni. V niektorých testoch bola karta pomalšia ako konkurenčné karty.

Pri hraní hier, karta sa vynikajúco osvedčila. Hry ako Far Cry 5, Battlefield 1, Rise of the Tomb Raider a Forza Horizon 3 bežali na plnú hru a sú bezproblémové. V niektorých hrách, ako je napríklad Witcher 3, by sa dalo povedať, že karta nie je na úrovni konkurencie. V tomto prípade karta nedosahuje tak vysoký výkon, ako by sme očakávali.

Konštrukcia a dizajn

AMD Radeon RX Vega 64 má veľmi pekný dizajn. Karta je čierna a strieborná s LED osvetlením. Dizajn karty je veľmi moderný a elegantný. Karta má dva ventilátory, ktoré sa spúšťajú pri vyšších teplotách. Karta tiež má jeden 6-pinový a jeden 8-pinový konektor pre napájanie. Karta má dve DisplayPort 1.4 konektory, dva HDMI 2.0b konektory a jeden DL-DVI-D konektor. Celkový dizajn tejto karty je veľmi pekný a je to určite karta, ktorú by si niektorí používatelia mohli kúpiť aj pre jej dizajn.

Cena

Cena AMD Radeon RX Vega 64 je porovnateľná s cenou konkurenčných kariet Nvidia GTX 1080 a GTX 1080 Ti. Cena tejto karty sa pohybuje okolo 600 €. Táto cena je pre niektorých používateľov príliš vysoká. Avšak, v porovnaní s konkurenčnými kartami, karta ponúka vynikajúci výkon a tak by si mohla nájsť svoje miesto na trhu.

Porovnanie s konkurenčnými produktami

Produkt Výkon Cena
AMD Radeon RX Vega 64 Vynikajúci výkon, ale v niektorých hrách môže byť pomalší ako konkurencie 600 €
Nvidia GTX 1080 Vynikajúci výkon bez problémov, ale vyššia cena ako RX Vega 64 700 €
Nvidia GTX 1080 Ti Najvýkonnejšia grafická karta, ale veľmi vysoká cena 1100 €
AMD Radeon R9 Fury X Staršia generácia, ale stále ponúka dobrý výkon za prijateľnú cenu 400 €

Záver

AMD Radeon RX Vega 64 je vynikajúcou grafickou kartou, ktorá sa dokáže vyrovnať s konkurenciou. Karta má vynikajúci výkon a mnoho moderných funkcií, ako napríklad HDR a technológiu FreeSync. Cena tejto karty je porovnateľná s cenou konkurenčných kariet Nvidia GTX 1080 a GTX 1080 Ti. Avšak, v niektorých hrách môže byť karta pomalšia ako konkurenčné karty. Celkovo je to vynikajúca karta, ktorá si nájde svojich fanúšikov.