Recenzia grafickej karty AMD Radeon R9 Fury X: Výkonný stroj pre náročné hráčov


Aký je rozdiel medzi AMD Radeon R9 Fury X a jeho predchádzajúcou verziou?

Recenzia grafickej karty AMD Radeon R9 Fury X: Výkonný stroj pre náročné hráčov

Úvod

AMD Radeon R9 Fury X je grafická karta, ktorá môže byť ideálnym riešením pre náročných hráčov, ktorí hľadajú vysoký výkon a kvalitný obraz. Táto karta bola vyvinutá s cieľom konkurovať najlepším grafickým kartám na trhu, ako sú napríklad Nvidia GeForce GTX 980 Ti alebo Titan X. V recenzii sa pozrieme na výkon, teplotu, tichosť a iné aspekty tejto karty a porovnáme ju s konkurenčnými produktmi.

Výkon

AMD Radeon R9 Fury X je vybavená grafickým čipom Fiji XT, ktorý má 4096 stream procesorov a 4 GB pamäte HBM. Táto karta dokáže dosiahnuť vysoký výkon v rôznych hrách a aplikáciách. V testoch sa ukázalo, že R9 Fury X je schopná sa vyrovnať s najlepšími grafickými kartami na trhu. Pri hraní hier ako Crysis 3, Battlefield 4 alebo Grand Theft Auto V sa dosahuje vysoký počet snímok za sekundu (FPS) na plnej HD rozlíšení. Karta podporuje aj rozlíšenia 4K a dokáže zvládnuť aj virtuálnu realitu.

Teplota a tichosť

AMD Radeon R9 Fury X má vodné chladenie, ktoré zabezpečuje, že karta sa nezahrieva príliš veľmi a tým pádom je aj tichšia. V testoch sa ukázalo, že karta má priemerne teplotu okolo 50 stupňov Celzia. Pri hraní hier, ktoré vyžadujú viac výkonu, sa teplota môže zvýšiť na 70 stupňov, ale to stále nie je veľa. Karta je aj tichá, pretože vodné chladenie produkuje menej hluku ako vzduchové chladenie.

Cena

AMD Radeon R9 Fury X je v súčasnosti v ponuke za cenu okolo 600 eur. Toto je relatívne vysoká cena, ale zohľadniac výkon a kvalitu obrazu, ktoré táto karta poskytuje, nie je to zlé. Konkurenčné karty Nvidia GeForce GTX 980 Ti alebo Titan X sú o niečo drahšie, takže R9 Fury X môže byť pre niektorých zákazníkov lepšou voľbou.

Záver

AMD Radeon R9 Fury X je výkonná grafická karta, ktorá poskytuje vysoký výkon a kvalitný obraz. Vodné chladenie zabezpečuje, že karta zostáva v bezpečnej teplote a tichá. Cena karty nie je najnižšia, ale vzhľadom na kvalitu obrazu a výkon, ktorý poskytuje, je to stále relatívne dobrá voľba pre náročných hráčov.

Porovnanie s konkurenčnými produktmi

Grafická karta Výkon Teplota Tichosť Cena
AMD Radeon R9 Fury X Vysoký Nízka Tichá 600 eur
Nvidia GeForce GTX 980 Ti Vysoký Stredná Hlučná 700 eur
Nvidia Titan X Vysoký Vysoká Mierne hlučná 1000 eur
AMD Radeon R9 390X Stredný Vysoká Hlučná 400 eur

Ako vidíte v tabuľke, AMD Radeon R9 Fury X sa umiestnila dobre v porovnaní s konkurenčnými produktmi. Karta má vysoký výkon a nízku teplotu, čo je lepšie ako u Nvidia GeForce GTX 980 Ti. Cena karty je o niečo nižšia ako u Titan X, takže R9 Fury X môže byť pre niektorých zákazníkov lepšou voľbou. V porovnaní s AMD Radeon R9 390X je R9 Fury X drahšia, ale má aj vyšší výkon a nižšiu teplotu.