Recenzia grafickej karty Intel UHD Graphics 630: výkon pre bežné použitie


Aké sú výhody a nevýhody použitia grafickej karty Intel UHD Graphics 630?

Recenzia grafickej karty Intel UHD Graphics 630: výkon pre bežné použitie

Úvod

Grafická karta je jednou z najdôležitejších súčastí počítača, ktorá je zodpovedná za zobrazovanie grafických informácií na monitori. Intel UHD Graphics 630 je integrovaná grafická karta, ktorá je súčasťou procesorov Intel Core 8. a 9. generácie. V tejto recenzii sa zameriame na výkon tejto grafickej karty pre bežné použitie.

Výkon

Intel UHD Graphics 630 je určená pre bežné použitie, ako sú práca s kancelárskymi aplikáciami, prehliadanie webu, ale aj hranie hier s nízkym nárokom na grafiku. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou grafických kariet od Intelu je výkon o niečo lepší. V kancelárskych aplikáciách a pri prehliadaní webu nie je rozdiel vo výkone viditeľný, ale v hraní hier s nízkym nárokom na grafiku je viditeľný nárast výkonu. Intel UHD Graphics 630 umožňuje hranie hier ako League of Legends, Dota 2, ale aj Fortnite na nižších detailoch s plynulým priebehom.

Teplota a hluk

Teplota a hluk sú dôležité faktory pri výbere grafickej karty. Intel UHD Graphics 630 je integrovaná karta, ktorá nepotrebuje vlastný chladič. Teplota karty sa pohybuje okolo 60 stupňov Celzia pri záťaži a nie je potrebné sa obávať prehriatia. Hluk karty je minimálny a je prakticky nepočuteľný.

Podpora technológií

Intel UHD Graphics 630 podporuje technológie ako DirectX 12, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0 a Vulkan 1.0. Tieto technológie umožňujú lepšie a efektívnejšie využívanie zdrojov grafickej karty a zlepšujú výkon v hrách aj pri práci s náročnými aplikáciami.

Záver

Intel UHD Graphics 630 je integrovaná grafická karta, ktorá je určená pre bežné použitie. Výkon karty je dostatočný pre prácu s kancelárskymi aplikáciami a prehliadanie webu, ale aj pre hranie hier s nízkym nárokom na grafiku. Teplota a hluk karty sú minimálne a podpora technológií zlepšuje výkon grafickej karty.

Porovnanie s konkurenčnými produktami

Na porovnanie výkonu Intel UHD Graphics 630 sme zvolili 3 grafické karty od konkurenčných výrobcov: Nvidia GeForce GT 1030, AMD Radeon RX 550 a AMD Radeon Vega 8.

Grafická karta Výkon Teplota Hluk Podpora technológií
Intel UHD Graphics 630 Dostatočný pre bežné použitie Minimálna Nepočuteľný DirectX 12, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0
Nvidia GeForce GT 1030 Dostatočný pre bežné použitie a hranie hier s nízkym nárokom na grafiku Okolo 70 stupňov Celzia pri záťaži Nepočuteľný DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA, Vulkan 1.0
AMD Radeon RX 550 Dostatočný pre hranie hier s nízkym a stredným nárokom na grafiku Okolo 75 stupňov Celzia pri záťaži Počuteľný DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan 1.0
AMD Radeon Vega 8 Dostatočný pre bežné použitie a hranie hier s nízkym nárokom na grafiku Okolo 70 stupňov Celzia pri záťaži Nepočuteľný DirectX 12, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0

Z porovnania je vidieť, že Intel UHD Graphics 630 má podobný výkon ako Nvidia GeForce GT 1030 a AMD Radeon Vega 8, ale je o niečo horší ako AMD Radeon RX 550. Teplota a hluk karty sú u všetkých konkurenčných produktov podobné, ale Intel UHD Graphics 630 má minimálne hodnoty. Podpora technológií je u všetkých kariet podobná, ale Nvidia GeForce GT 1030 má podporu pre CUDA, čo zlepšuje výkon pri práci s náročnými aplikáciami.

Celkovo je Intel UHD Graphics 630 dobrá voľba pre bežné použitie a hranie hier s nízkym nárokom na grafiku. Ak je potrebný vyšší výkon, odporúčame zvoliť Nvidia GeForce GT 1030 alebo AMD Radeon Vega 8. Ak je potrebný výkon pre hranie hier s vyšším nárokom na grafiku, odporúčame zvoliť AMD Radeon RX 550 alebo vyšší model grafickej karty.