Recenzia: Výkonná grafická karta AMD Radeon RX 590 na teste


Aké sú jej najlepšie vlastnosti a funkcie?

Recenzia: Výkonná grafická karta AMD Radeon RX 590 na teste

Úvod

AMD Radeon RX 590 je jedna z najnovších grafických kariet na trhu, ktorá bola vyvinutá pre hráčov a profesionálnych grafikov. Táto karta je vybavená najnovšou technológiou a má vysoký výkon, ktorý umožňuje plynné hranie hier a prácu s náročnými grafickými programami. V tejto recenzii sa pozrieme na to, ako sa karta umiestňuje v porovnaní s konkurenčnými produktmi.

Špecifikácie a výkon

AMD Radeon RX 590 je vybavená 8 GB GDDR5 pamäťou a 2304 stream procesormi, čo z nej robí jednu z najvýkonnejších grafických kariet na trhu. Karta má maximálnu frekvenciu 1545 MHz a spotrebuje 225 W energie. To znamená, že je to veľmi výkonná karta, ktorá dokáže zvládnuť aj náročné hry a grafické programy.

Po testovaní som zistil, že karta dokáže hrať hry ako Battlefield 5, Far Cry 5, Assassins Creed Odyssey a iné na maximálnych nastaveniach s priemernou rýchlosťou snímok okolo 60 FPS. Tento výkon je veľmi dobrý a dokáže uspokojiť aj náročných hráčov.

Okrem toho, karta sa dobre umiestnila v benchmarkoch, kde dosiahla vysoké skóre v testoch ako 3DMark Fire Strike a Time Spy. V týchto testoch dokázala aj prekonať konkurenčné produkty, ako napríklad Nvidia GTX 1060 a AMD Radeon RX 580.

Priepustnosť a teplota

Priepustnosť a teplota sú dôležité faktory pri výbere grafickej karty. Priepustnosť určuje, aké množstvo dát môže byť prenesené za daný časový úsek, zatiaľ čo teplota určuje, ako dobre sa karta ovláda a udržiava vysoký výkon.

V prípade AMD Radeon RX 590 bola priepustnosť testovaná pomocou rôznych testovacích programov a dosiahla vysoké skóre. Karta má tiež výkonný chladič, ktorý dokáže udržiavať teplotu na prijateľnej úrovni. Počas testovania som zistil, že teplota sa pohybuje okolo 70°C a karta nevykazovala žiadne známky prehrievania.

Cena

AMD Radeon RX 590 je cenovo dostupná grafická karta, ktorá stojí okolo 250 eur. Cena sa môže líšiť v závislosti od toho, kde sa karta kupuje a od toho, ktorý model sa vyberá. Vzhľadom na jej výkon a funkcie, karta ponúka veľmi dobrú hodnotu za peniaze a je to vhodná voľba pre tých, ktorí hľadajú kvalitnú grafickú kartu za rozumnú cenu.

Porovnanie s konkurenčnými produktmi

V tabuľke nižšie sú uvedené špecifikácie a ceny AMD Radeon RX 590 a jej konkurenčných produktov.

Grafická karta Špecifikácie Cena
AMD Radeon RX 590 8 GB GDDR5 pamäť, 2304 stream procesory, maximálna frekvencia 1545 MHz 250 eur
Nvidia GTX 1060 6 GB GDDR5 pamäť, 1280 CUDA jadier, maximálna frekvencia 1708 MHz 280 eur
AMD Radeon RX 580 8 GB GDDR5 pamäť, 2304 stream procesory, maximálna frekvencia 1411 MHz 220 eur
Nvidia GTX 1660 6 GB GDDR5 pamäť, 1408 CUDA jadier, maximálna frekvencia 1785 MHz 300 eur

Po porovnaní s konkurenčnými produktmi je jasné, že AMD Radeon RX 590 je výkonnejšia a cenovo dostupnejšia karta. Karta ponúka vysoký výkon a mnoho funkcií, ktoré ju robia vhodnou pre hráčov a profesionálnych grafikov. Cena karty je tiež veľmi dobrá, a tak ju môžu mať aj tí, ktorí nemajú na drahšie karty.

Záver

AMD Radeon RX 590 je vynikajúca grafická karta, ktorá ponúka vysoký výkon a mnoho funkcií za rozumnú cenu. Karta sa dobre umiestnila v porovnaní s konkurenčnými produktmi a dokáže uspokojiť aj náročných hráčov a profesionálnych grafikov. Ak hľadáte dobrú a cenovo dostupnú grafickú kartu, určite by ste si mali zvážiť AMD Radeon RX 590.