Rýchle a spoľahlivé uloženie s pevným diskom SSD Samsung 870 QVO 8TB


Aký je priemerný čas načítania a zápisu údajov s pevným diskom SSD Samsung 870 QVO 8TB?

Rýchle a spoľahlivé uloženie s pevným diskom SSD Samsung 870 QVO 8TB

Úvod

Pevné disky SSD sú dnes už bežnou súčasťou počítačových konfigurácií a to nielen u profesionálnych používateľov, ale aj u bežných spotrebiteľov. Rýchlosť, spoľahlivosť a kapacita sú kľúčovými faktormi, ktoré určujú výber SSD disku. Na trhu je ponuka rôznych výrobcov a modelov, ale dnes sa pozrieme na produkt od spoločnosti Samsung – SSD disk Samsung 870 QVO s kapacitou 8TB.

Špecifikácie

Disk Samsung 870 QVO 8TB je navrhnutý pre použitie v stolných počítačoch a na notebookoch. Disk používa 2,5-palcový formát a má rozhranie SATA III. Maximálna rýchlosť čítania dát dosahuje 560 MB/s a rýchlosť zápisu dát je až 530 MB/s. Disk taktiež podporuje technológiu Intelligent TurboWrite, ktorá zvyšuje rýchlosť zápisu dát v prípade, že je disk plný.

SSD disk Samsung 870 QVO 8TB je vyrobený s použitím technológie 4-bitového QLC NAND Flash, ktorá zvyšuje kapacitu a znižuje náklady. Disk je tak ideálny pre ukladanie veľkého množstva dát, ako sú napríklad fotografie, videá alebo hry.

Disk Samsung 870 QVO 8TB má priemernú dobu medzi poruchami až 1,5 milióna hodín, čo z neho robí spoľahlivý disk pre dlhodobé ukladanie dát. Disk taktiež obsahuje technológiu Dynamic Thermal Guard, ktorá znižuje teplotu disku a zabezpečuje tak jeho spoľahlivý chod.

Recenzia

Po niekoľkomesačnom používaní SSD disku Samsung 870 QVO 8TB môžem povedať, že som s ním veľmi spokojný. Rýchlosť čítania a zápisu dát je vysoká a disk je veľmi spoľahlivý. Kapacita 8TB mi umožňuje ukladať veľké množstvo dát a nemusím sa obávať, že mi disk skoro zaplní.

Disk som používal v kombinácii so stolným počítačom s procesorom Intel Core i7 a 16GB RAM. Po inštalácii som si na disk nainštaloval operačný systém a všetky potrebné programy. Rýchlosť načítavania systému a programov bola vysoká a výrazne som si všimol zlepšenie oproti starému HDD disku.

Jednou z výhod SSD disku Samsung 870 QVO 8TB je jeho nízka hlučnosť a malá veľkosť. Disk neprodukuje žiadny hluk a nehreje sa tak ako staré HDD disky. Vďaka malým rozmerom sa hodí do každej konfigurácie a nezaberá veľa miesta.

Porovnanie s konkurenčnými produktmi

Na trhu je množstvo konkurenčných produktov, ktoré sú podobné SSD disku Samsung 870 QVO 8TB. V tabuľke nižšie som zhrnul porovnanie troch konkurenčných produktov s diskom Samsung 870 QVO 8TB.

Produkt Kapacita Rýchlosť čítania Rýchlosť zápisu Cena
Samsung 870 QVO 8TB 8TB 560 MB/s 530 MB/s 450€
Crucial MX500 8TB 8TB 560 MB/s 510 MB/s 520€
Western Digital Blue 8TB 8TB 560 MB/s 530 MB/s 490€
Samsung 970 EVO Plus 2TB 2TB 3500 MB/s 3300 MB/s 350€

Disk Samsung 870 QVO 8TB je najlacnejší z porovnaných produktov a ponúka podobné špecifikácie ako jeho konkurenti. Crucial MX500 a Western Digital Blue majú podobné vlastnosti, ale sú drahšie. Samsung 970 EVO Plus je rýchlejší SSD disk, ale ponúka len kapacitu 2TB a je drahší ako Samsung 870 QVO 8TB.

Záver

SSD disk Samsung 870 QVO 8TB je vynikajúcim produktom pre používateľov, ktorí potrebujú veľkú kapacitu na ukladanie dát. Disk je rýchly, spoľahlivý a má nízku cenu v porovnaní s konkurenčnými produktami. Vďaka technológii QLC NAND Flash je disk ideálny pre ukladanie veľkého množstva dát, a to nielen v stolných počítačoch, ale aj pre použitie v notebookoch. Zároveň je disk veľmi tichý a nezaberá veľa miesta, čo je výhodou pre používateľov s obmedzeným priestorom. Celkovo môžem SSD disk Samsung 870 QVO 8TB odporučiť každému, kto potrebuje spoľahlivý a rýchly disk s veľkou kapacitou.