VLC media player: kráľ multimediálnych prehrávačov

Ak ste už znudený svojim starým prehrávačom, ktorý vám už neprehrá všetko, alebo ponúka málo vylepšení prehrávaného videa a potrebujete niečo kvalitné, čo prehrá všetok audia a videa bez externých kodekov, tak VLC je tá správna voľba. VLC media player je voľne šíriteľný, open-source program od skupiny vývojárov projektu VideoLAN.

VLC media player je prehrávač, enkodér a streamer podporujúci mnohé audio a video kodeky a formáty ako DVD, VCD a mnohé streamovacie protokoly. Je to jeden z mála prehrávačov, ktoré sú dostupné pre platformy ako: BeOS, Syllable, BSD, Linux, Mac OS X, Microsoft Windows, MorphOS a Solaris. VLC prehrávač obsahuje veľké množstvo dekódovacích a enkódovacích knižníc, vďaka tomu nepotrebujeme rôzne dodatočné pluginy a ich dolaďovanie. Posledná verzia 0.8.6i už podporuje aj WMV verziu 9 a H.264.

 • VLC prehrávač je známy pre svoju schopnosť prehrávať video obsah, ktorý nie je úplný (zväčša ide o obsah, ktorý sa práve sťahuje, najmä z P2P), nie je dokončený alebo dokonca poškodený istým spôsobom. Prehráva aj m2t MPEG Transport Stream (.TS) súbory.
 • Prehrávač dokáže použiť libcdio na prístup k obsahu v .iso súboroch a tým prehrať dané video nachádzajúce sa v iso imagei, aj keď operačný systém neasociuje priamo s .iso formátom.
 • Podpora všetkých kodekov a všetkých formátov podporujúce FFmpeg sú samozrejmosťou. Môžeme si pustiť DVD Video, MPEG-4 video, Ogg alebo Matrosku (MKV), všetko bez problémov VLC zvláda. Kodeky mimo FFmpeg sú tak isto integrované.
 • VLC prehrávač má rôzne filtre, ktorými môžeme video otáčať, roztiahnuť, zrezať, spájať, zobraziť zrkadlovo a inak upravovať. Zaujímavosťou je aj zobrazenie videa spôsobom ASCII art (zobrazenie pomocou písmen a znakov).
 • VLC vám prehrá aj high definition nahrávky z D-VHS kaziet duplikované do počítača pomocou CapDVHS.exe. Je to ďalším spôsobom ako archivovať D-VHS kazety s DRM. Celá knižnica kaziet (okolo 50 D-VHS 2 hodinové) sa zmestí na terabajtový pevný disk. Možno jedinou nevýhodou je čas, keďže video musí byť nahrávané v reálnom čase, pretože sa nedá prekopírovať ako dátový súbor.
 • Pomocou FireWire spojenia medzi káblovým/satelitným prijímačom a počítačom, dokáže VLC streamovať v reálnom čase nekódovaný obsah a zobraziť na monitore alebo HDTV.
 • VLC media player umožňuje prehrať video na pozadí plochy, ako Windows DreamScene, ale táto funkcia zatiaľ nie je dostupná pre Linux.
 • libVLC API, jr to VLC jadro, pre C, C++ a C#
 • JavaScript API, ktorá je evolúcia ActiveX API a integrácie Firefoxu.
 • D-Bus ovládače
 • C# rozhranie
 • Python ovládače
 • Java API
 • DirectShow filtre

Pluginy pre prehliadače

Pre Windows, Linux a niektoré iné platformy VLC poskytuje NPAPI (netscape plugin application programming interface) plugin, ktorý umožňuje zobraziť niektoré QuickTime a Windows Media na webstránkach, bez použitia Microsoft, alebo Apple Inc. produktov. Podporuje Firefox, súčasti aplikácií Mozilly, Safari a Operu. Tento plugin bol pôvodne používaný Googlom, na vytvorenie Google Videa pre webové prehliadače, ktorý nahradil Adobe Flash.

Od verzie (VLC) 0.8.2 je poskytovaný ActiveX plugin, ktorý umožňuje zobrazovať QuickTime (MOV) a Windows Media na webstránkach prostredníctvom Internet Explorera.

Aplikácie používajúce VLC plugin

VLC prehrá neúplné videá. Niektoré programy to dokážu taktiež, napríklad eMule a KCeasy.

Voľne šíriteľný open-source prehrávač Miro Media Player (pôvodne Democracy Player) taktiež používa VLC kód.

Songbird media browser spája kódy VLC a Firefoxu

A mnoho ďalších ako Annodex, The Balloon, Metavid, atď.

VLC media player vám prečíta tieto formáty (závisí aj od operačného systému):

Vstup

UDP/RTP unicast alebo multicast, HTTP, FTP, MMS, RTSP, DVD, VCD, SVCD, CD Audio, DVB (na Linuxe a Windowse, jedine na vývojárskych verziách), Video acquisition (cez V4l a DirectShow), RSS/Atom Feeds a súbory uložené na pevnom disku.

Container formáty

3GP, ASF, AVI, FLV, MKV, QuickTime, MP4, Ogg, OGM, WAV, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), AIFF, Raw audio, Raw DV, MXF, VOB.

Video formáty

Cinepak, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC, HuffYUV, Indeo 3, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 časť 2, Sorenson (stiahnuté upravené videá z YouTube, Sorenson H.263), Theora, VC-1, VP5, VP6, WMV.

Titulky

DVD, SVCD, DVB, OGM (čiastočne) SubStation Alpha, SubRip, (čiastočne) Advanced SubStation Alpha, MPEG-4 Timed Text, Textový súbor, Vobsub, MPL2 (až od verzie 0.9.0), Teletext (až od verzie 0.9.0).

Audio formáty

AAC, AC3, ALAC, AMR, DTS, DV Audio, XM, FLAC, MACE, MP3, PLS (súborový formát), QDM2/QDMC, RealAudio, Speex, Screamtracker 3/S3M, TTA, Vorbis, WavPack, WMA.

Výstupné formáty pre streamovanie/enkódovanie

Container formáty

ASF, AVI, FLV (až od verzie 0.9.0), MP4, Ogg, Wav, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), MPJPEG, FLAC, MOV

Video formáty

H.263, H.264/MPEG-4 AVC, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, VP5,VP6, Theora, DV

Audio formáty

AAC, AC3, DV Audio, FLAC, MP3,Speex, Vorbis

Streamovacie protokoly

UDP, HTTP, RTP, RTSP, MMS, File (súbor)

Nepodporované formáty

Fraps, mid/midi, rm, rmvb