Windows 7 v Slovenčine a bezplatný upragde z Visty?

Lokalizácie Windows 7 sa užívatelia už tradične opäť dočkajú. Vyplýva to z tvrdení slovenského zastúpenia Microsoftu. Ďalšou zaujímavosťou je aj neoficiálna informácia o tom, že bude možnosť upgradu z Visty na Windows 7 bezplatne, ktorá bola uverejnená na internetovej stránke TechArp. Pozrime sa ale na tieto detaily bližšie.Lokalizácia Windows 7

Lokalizácie by sa mali dočkať všetky pripravované edície „sedmičky“, samozrejme tie, ktoré u nás budú dostupné. Ide konkrétne o edície Enterprise, Ultimate, Professional, Home Premium a Starter.
Slovenské verzie Windowsu 7 budú podľa očakávaní dostupné 90 dní po RTM (Release To Manufacturing) anglickej verzie.

Upgrade na Windows 7

Na serveri TechArp sa objavila neoficiálna správa s označením „The Microsoft Windows 7 Upgrade Program Rev. 2.1“, podľa ktorej bude možné prejsť z Visty na Windows 7 bezplatne. Týka sa to počítačov, ktoré budú zakúpené s predinštalovaným operačným systémom Windows Vista po 21. júli 2009. Táto možnosť bude samozrejme len ponúknutá, nie však nutná. Ak sa užívateľ rozhodne naďalej používať Vistu, nie je v tom najmenší problém. Nebude sa to týkať totiž korporátnych licencií. Na tie sa vzťahujú podmienky stanovené oficiálnym licenčným programom.

Microsoft isto zavedie nejaký spôsob overovania a systém, akým sa bude dať upgrade realizovať. Prechod bude možný podľa všetkého iba medzi zodpovedajúcimi verziami a to:

Z Windows Vista Home Premium na Windows 7 Home Premium,

z Windows Vista Business na Windows 7 Professional a

z Windows Vista Ultimate na Windows 7 Ultimate.

Na Microsoft Windows Vista Home Basic, Windows Vista Starter Edition a Windows XP (všetky edície) sa nevzťahuje tento program. Nie sú podporované ani množstevné upgrady u stredných a veľkých firiem. Tí sa musia riadiť podmienkami stanovenými v Microsoft Volume Licensing program. Viac informácií o tom nájdete na www.microsoft.com/licensing. Táto informácia týkajúca sa upgradu je zatiaľ neoficiálna, nie však málo pravdepodobná. Nechajme sa ale prekvapiť, ako Microsoft vyjde v ústrety svojim zákazníkom.