Začíname s Operou – najrýchlejším internetovým prehliadačom

Rozhodol som sa, že napíšem článok, v ktorom sa budem venovať môjmu obľúbenému internetovému prehliadaču Opera. Opera je podľa mnohých testov považovaná za najrýchlejší internetový prehliadač. Ja s týmto tvrdením len súhlasím, pretože mám skúsenosti aj inými prehliadačmi ako Internet Explorer a tiež Mozilla Firefox a môžem to potvrdiť. Prečo práve Opera?

S porovnaní s Internet Explorerom je Opera lepším výberom, pretože je oveľa viac zabezpečená , takže nemá toľko bezpečnostných chýb. V porovnaní s Mozillou Firefox si ma Opera získala hlavne užívateľským prostredím, ovládaním a tiež výzorom – ponúka veľké množstvo ľahko nainštalovatelných skinov z ktorých si určíte každý vyberie. Síce nemá toľko rozšírení a doplnkov ako už spomínaný Firefox, ale má už vstavaného e-mailového klienta, dokáže prehliadať mobilné wap-stránky a tiež dokáže sťahovať z torrentov. Je skôr vhodná pre začiatočníkov ale dokážu ju oceniť aj pokročilejší užívatelia. V nasledujúcom článku sa budem venovať inštalácií a nastaveniu Operu. Môže sa zdať vzhľadom na rozsah článku, že je to niečo zložité ale nie je. Opera má skvele spracované intuitívne ovládanie takže trošku pokročilejší užívateľ by to zvládol aj bez môjho návodu. Tak neváhajte a začnite používať Operu.

KROK 1: Stiahneme si Operu 9.51 + slovenskú lokalizáciu

KROK 2: Nainštaluje Operu (inštalačný proces hádam zvládne každý)

KROK 3: Po úspešnej inštalácií sa vám otvorí hlavné okno Opery.

KROK 4: Zavrieme Operu.

KROK 5: Spustíme inštaláciu slovenčiny

Operu znovu otvoríme a zmeníme si jazyk na slovenčinu.

Klikneme na Nástroje – Nastavení – Jazyk – Podrobnosti

Dostaneme sa do okna Jazyky:

Klikneme na vybrať a na pevnom disku si nájdeme súbor sk.Ing ktorý by sa mal nachádzať v

C:\Program Files\Opera\locale\sk

Klikneme 2x na OK – práve sme lokalizovali Operu do slovenského jazyka

KROK 6: Aby bola Opera ešte rýchlejšia môžeme upraviť niektoré nastavenia, ktorými si tiež Operu lepšie prispôsobíme čo sa týka vzhľadu a ovládania.

Klikneme na Nástroje a otvoríme si Nastavenia…

KROK 7: Základné údaje

Ak si želáme používať funkciu rýchleho prístupu k stránkam, tak vyberieme Spustiť s prázdnym listom

– zvolíme si ľubovoľnú domovskú stránku, napr: http://www.google.sk

– čo sa týka vyskakovacích okien vyberieme Blokovať nevyžiadané

– jazyk sme si už v predchádzajúcom kroku nastavili na slovenčinu

KROK 8: Osobné údaje

Vyplníme si Osobné údaje ktoré považujeme za vhodné, tiež si zvolíme alebo odmietneme možnosť Povoliť ukladanie prihlasovacích údajov do Správcu hesiel.

Pokiaľ nepoužívate počítač len vy odporúčam neukladať prihlasovacie údaje aby niekto iný nezískal prístup k vašim prihlasovacím údajom na rôznych stránkach.

KROK 9: Vyhľadávanie

V tomto kroku si môžeme pridať, upraviť, či zmazať internetové vyhľadávače. Ja osobne používam len google takže som si ostatné zmazal.

Ak chcete aj vy používať slovenský google stačí ak kliknete na Editovať a následne na Podrobnosti a adresu prepíšete na http://www.google.sk

KROK 10: Webové stránky

Tu si môžeme zvoliť odkiaľ sa majú načítavať obrázky a či si prajeme zväčšovať stránky ako keby pod lupou – odporúčam nechať všetky predvolené nastavenia.

Podľa toho čo sa vám páči si môžete nastaviť ostatné voľby ako Písma a farby odkazov.

KROK 11: Pokročilé voľby

a) Listy

– doporučujem nastaviť podľa obrázku:

– pre ďalšie nastavenie kliknite na Additional tab options a tiež nastaviť podľa obrázku:

b) Zobrazenie

– pre ešte vyššiu rýchlosť načítavania stránok zvoľte Zobrazovať ihneď, ostatné nastavenia vykonajte podľa obrázku:

Aby sa vám nestávalo, že Operu nechtiac ukončíte môžete zaškrtnúť aj možnosť Potvrdzovať ukončenie Opery – to znamená, že pred tým ako sa Opera zatvorí objaví sa okno s hláškou:

c) Upozornenie

– tu si môžete nastaviť hlavne to, či chcete vypnúť alebo zapnúť zvuky:

d) Obsah

– tu môžete povoliť resp. zakázať animácie, zvuky, javu, javascripty a zásuvné moduly na stránkach. Vypnutím niektorých funkcií ako napríklad animácie alebo audio urýchlite načítanie niektorých stránok, ale stránky nebudú potom nemusia vyzerať plnohodnotne.

– ďalej si tu môžete nastavovať štýly a spravovať miestne nastavenia

– po kliknutí na Blokované stránky si môžete editovať zoznam stránok, ktoré chcete aby boli blokované:

e) Písma

f) Preberanie

– sem napíšte adresár, kam chcete aby sa vám ukladali súbory stiahnuté z internetu – odporúčam kliknúť na tlačidlo Vybrať a zadať cestu k vašej Pracovnej ploche

g) Programy

– ak si želáte aby sa Opera stala vašim predvoleným (hlavným) internetovým prehliadačom.

Keď kliknete na podrobnosti, môžete si vybrať protokoly a typy súborov, ktoré chcete aby boli otvárané Operou.

h) História a cache

– tu si nastavíte aké množstvo diskovej pamäte bude vyhradenej pre Operu.

Pokiaľ zadáte diskovú cache príliš malú môže to spôsobiť spomalenie prehliadača, pokiaľ bude hodnota veľmi vysoká bude sa vám na pevný disk ukladať veľa zbytočných súborov a cookies. Optimálna hodnota je približne 200 MB. Nezabudnite zaškrtnúť možnosť Pri ukončení zmazať – aby sa pamäť automaticky vyprázdnila pri ukončení Opery a mohli sa do nej uložiť nové údaje pri jej ďalšom spustení.

i) Cookies

– nastavíme si ich vymazanie pri ukončení Opery aby nám zbytočne nezaberali miesto na pevnom disku.

j) Zabezpečenie

– pre vyššiu bezpečnosť si zapnite ochranu pred podvodnými stránkami

k) Pripojenie

– zmeňte si Limity pripojení na 64 aby sa vám nestalo, že po otvorení určitého počtu stránok už nebudete môcť otvárať ďalšie (hodnoty môžete dať aj 128).

l) Lišty a menu

– nastaviť podľa obrázku

m) Myš a klávesnica

– nastaviť podľa obrázku

n) Hlas

– pre ovládanie hlasom si môžete povoliť používanie hlasového modulu (treba ho stiahnuť je veľký okolo 10,5 MB)

KROK 12: Kliknite na Nástroje – Prispôsobenie vzhľadu…

– klikni na Získať ďalšie skiny

– vyberte si Popular skins (populárne skiny), New skins (nové skiny), Editor´s picks (vydavateľská zbierka), Top rated (najlepšie hodnotené).

– po vybratí skinu kliknite na Download

– po stiahnutí skinu kliknete na Áno (uložiť a použiť) prípadne Nie a môžete si vyhľadať a stiahnuť iný skin.

– práve ste nainštalovali nový skin:

KROK 13: V hlavnom okne Opery (rýchly prístup) klikneme pravým tlačidlom na prázdne miesto a dáme Upraviť. Zadáme svoju obľúbenú stránku a klikneme na OK. Takto si môžeme vložiť ešte ďalších stránok ku ktorým budeme mať „rýchly prístup“.

KROK 14: Po kliknutí na náhľad stránky sa nám otvorí zvolená stránka. Na túto funkciu sa ľahko zvyká a v ostatných prehiadačoch potom chýba.

A na záver ešte zopár tipov:

– na ploche kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu Opery – Vlastnosti – Zmeniť ikonu a môžete si vybrať z 9 ikon. Vyberiete si ikonu kliknete na OK a potom na použiť.Klik na OK a máte novú ikonu Opery na pracovnej ploche.

– prenosy (sťahovanie) sa zobrazuje na novej karte a nie v novom okne (ako u Firefoxu). K manažéra prenosov sa ľahko dostanete kliknutím na Nástroje – Prenosy.

– v Nástroje – Správa účtov si môžete vytvoriť e-mailový profil

– keď označíte text a vyberiete možnosť Kopírovať ako poznámku uložíte text ako poznámku a môžete ho kedykoľvek prilepiť keď kliknete pravým tlačidlom a zvolíte Vložiť poznámku. Užitočné je skopírovať ako poznámky prihlasovacie mená ktoré používate a vkladať ich ako poznámky (nemusíte ich stále vypisovať.

– ak kliknete na Pomoc – O prehliadači Opera, zobrazí sa vám okno s informáciami o verzií Opery a ďalšie informácie

– keď chcete Operu zaktualizovať na novšiu verziu kliknite na Pomoc – Skontrolovať novšiu verziu. !!! POZOR !!! – ako jazyk pri aktualizácií sa nedá použiť slovenčina pred aktualizáciou si prepnite jazyk na Anglický a po dokončení si jazyk opäť zmeňte na slovenčinu.

Pevne dúfam že sa vám tento návod nezdal zbytočne dlhý a že ste základné nastavenia v pohode zvládli. Časom určite prídete aj na ďalšie výhody tohto prehliadača, pretože podľa môjho názoru je Opera najlepšie čo môžete mať na každodenné prezeranie webových lokalít.