Zrušte heslo do BIOS-u

Ak sa vám už niekedy podarilo zabudnúť heslo do BIOS-u, alebo ak chcete vedieť ako ho odhaliť či eliminovať, prečítajte si tento článok, ktorý vám ukáže štyri spôsoby.

Možno sa vám už niekedy stalo, že ste zabudli heslo pre prístup do BIOS-u a nemohli ste vykonať potrebné nastavenia. Pre prekonanie tohto hesla existuje niekoľko spôsobov, od jednoduchých software-ových, až po hardware-ové riešenia. My si ich ukážeme postupne všetky.

Prvé riešenie: Pre niektoré BIOS-y existujú univerzálne heslá, ktoré fungujú aj keď je aktuálne nastavene iné heslo. Boli vytvorené hlavne pre servisné strediská, ktoré tak môžu veľmi jednoducho odblokovať zaheslovaný BIOS. Problém je pri novších BIOS-och, pretože u nich už táto možnosť z hľadiska bezpečnosti nie je dostupná. Avšak ak máte staršiu dosku môžete vyskúšať niektora z nasledujúcich hesiel pre Award BIOS: 589589 ; ALFAROME ; ALLy ; AWARD?SW ; AWARD_SW ; BIOSTAR ; HLT ; j256 ; j262 ; LKWPETER ; SER ; SKY_FOX ; Syxz ; Wodj
Pre AMI BIOS môžete skúsiť niektoré z nasledujúcich univerzálnych hesiel: AMI ; AMI!SW ; AMI?SW ; AMI_SW ; cmos ; password ; setup ; sw
Nezabudnite presne dodržať veľké a malé písmena a v prípade že žiadne heslo nebude funkčné skúste iné riešenie.
Druhé riešenie: Existuje program ktorý dokáže zobraziť práve nastavené heslo pre prístup do BIOS-u. Tento program má príznačný názov BIOS a nájdete ho u nás v sekcii download. Po spustení verzie pre Windows sa vám zobrazí jednoduché okno, v ktorom kliknete na tlačidlo bios p. Teraz sa vám zobrazia všetky heslá obsiahnuté v BIOS-e. Zobrazené heslo sa nemusí zhodovať so skutočne nastaveným heslom, ale fungovať bude. Je to spôsobené tým, že heslo je uložené v CMOS ako určitý checksum tzv. bitový súčet, ktorý je možné docieliť viacerými kombináciami znakov.
Tretie riešenie: Ak sa vám nepodarí odhaliť heslo, poprípade ste si nastavili heslo, ktoré BIOS vyžaduje ešte pred štartom počítača, tak sa asi nezaobídete bez jednoduchého hardware-ového zásahu. Jedná sa o prehodenie jedného Jumpera(malého prepínača na doske) do druhej polohy. V manuáli od základnej dosky si nájdite informácie o Clear CMOS Jumper a pozorne si prečítajte do akej polohy ho máte nastaviť a kde na doske sa nachádza. Samotným prehodením Jumpera sa obnovia štandardné nastavenia BIOS-u a teda tiež nebude po vás žiadané heslo. Po obnovení nastavení nezabudnite vrátiť Jumper do pôvodnej pozície.
Štvrté riešenie: Ako posledné núdzové riešenie ako obnoviť štandardné nastavenia BIOS-u a tak sa zbaviť hesla je odpojenie batérie nachádzajúcej sa na základnej doske. Toto riešenie môžete využiť ak nemáte manuál od dosky a neviete nájsť Clear CMOS Jumper. Batériu je potrebné vybrať či odpojiť na niekoľko hodín, pretože na doske sa nachádzajú kondenzátory, ktoré udržia nastavenia BIOS-u 3 až 12 hodín.
Teraz vás už nemôže prekvapiť zaheslovaný BIOS, pretože riešení zabudnutého hesla je viac ako dosť.