Ako zistiť akú grafickú kartu má môj počítač?

Ak neviete akú grafickú kartu má váš počítač a potrebujete to vedieť, tak náš jednoduchý návod vám pomôže. V štandardnom prehľade o systéme Windows nájdete len informácie o tom aký procesor a pamäť RAM obsahuje váš počítač, ale notebook.

To akú grafickú kartu máte v počítači nainštalovanú sa dozviete cez program DirectX, ktorý je štandardne nainštalovaný na každom počítači so systémom Windows.

Aby ste zistili, akú grafickú kartu máte v počítači, kliknite na tlačidlo Štart vľavo dole a následne na klávesnici zadajte test dxdiag.

Stlačte enter, alebo kliknite na Otvoriť, aby sa vám spustil program DirectX.

V novom okne kliknite hore na záložku Obrazovka. Ak váš počítač má viac grafických kariet, tak sa vám zobrazia záložky Obrazovka 1, Obrazovka 2 a tak ďalej. Napríklad notebooky majú často integrovanú úspornejšiu grafickú kartu a potom štandardnú grafickú kartu pre náročné aplikácie a hry.

Na záložke obrazovka vidíte v ľavej časti Zariadenie, kde je uvedený názov grafickej karty, výrobca a tiež zobrazovacia pamäť grafickej karty a ďalšie údaje. V pravej časti Ovládače, vidíte údaje o nainštalovaných grafických ovládačoch, teda verziu ovládačov a taktiež dátum vydania. Ak sú ovládače staršieho dáta, tak si ich aktualizujte a nainštalujte novú verziu ovládačov, ktorá je dostupná na web stránkach výrobcu grafickej karty.

Takto jednoducho zistíte informácie o grafickej karte, ktorá je nainštalovaná vo vašom počítači.