Recenzia: Pevný disk WD Elements Desktop 14TB – Výkon a kapacita vo veľkom formáte


Ako dobre spĺňa pevný disk WD Elements Desktop 14TB požiadavky na výkon a kapacitu?

Recenzia: Pevný disk WD Elements Desktop 14TB – Výkon a kapacita vo veľkom formáte

Úvod

Pevné disky patria medzi najdôležitejšie komponenty pre ukladanie a archiváciu dát. V dnešnej dobe, kedy sa množstvo digitálnych dát neustále zväčšuje, je dôležité mať k dispozícii spoľahlivé a veľké úložisko. Pevný disk WD Elements Desktop 14TB je jedným z takýchto produktov, ktorý ponúka vysokú kapacitu a výkon.

Výkon

WD Elements Desktop 14TB je vybavený rýchlym vnútorným pevným diskom s veľkou kapacitou a rýchlosťou otáčok. S rýchlosťou rotácie 7200 otáčok za minútu ponúka tento pevný disk výborný výkon pre rýchle prenosy dát. To je obzvlášť výhodné pre používateľov, ktorí pracujú s veľkými multimediálnymi súbormi alebo potrebujú prenášať veľké množstvo dát.

Taktiež je dôležité spomenúť, že pevný disk WD Elements Desktop 14TB podporuje rýchly prenos dát cez rozhranie USB 3.0. To znamená, že používatelia môžu dosiahnuť vysoké prenosové rýchlosti až do 5 Gb/s. V porovnaní s predchádzajúcimi verziami rozhrania USB, je to obrovský skok v rýchlosti prenosu dát.

Kapacita

Jedným z hlavných predajných argumentov pevného disku WD Elements Desktop 14TB je jeho obrovská kapacita. S 14 terabajtmi úložného priestoru ponúka tento pevný disk dostatok miesta pre ukladanie všetkých vašich dát. Môžete si uložiť desiatky tisíc fotografií, videí, hudobných albumov a ďalších súborov bez toho, aby ste si museli robiť starosti s nedostatkom miesta.

Pre tých, ktorí potrebujú ešte väčšiu kapacitu, je možné pripojiť viacero pevných diskov WD Elements Desktop dohromady a vytvoriť tak veľké úložisko. Vďaka tomu je tento produkt ideálny nielen pre domáce použitie, ale aj pre profesionálnych používateľov, ktorí pracujú s veľkými objemami dát.

Konkurencia

Na trhu existuje niekoľko konkurenčných pevných diskov, ktoré sa snažia ponúknuť podobnú kapacitu a výkon ako pevný disk WD Elements Desktop 14TB. Tu je porovnanie medzi týmto produktom a tromi jeho hlavnými konkurentmi:

Produkt Kapacita Rýchlosť otáčok Rozhranie
WD Elements Desktop 14TB 14 TB 7200 ot/min USB 3.0
Seagate Expansion Desktop 14TB 14 TB 5400 ot/min USB 3.0
Toshiba Canvio Advance 14TB 14 TB 7200 ot/min USB 3.0
LaCie d2 Professional 14TB 14 TB 7200 ot/min Thunderbolt 3

Hoci všetky tieto pevné disky majú rovnakú kapacitu, pevný disk WD Elements Desktop 14TB vyniká vo výkone a rýchlosti otáčok. Jeho rýchlosť rotácie 7200 otáčok za minútu zaisťuje rýchlejšie prenosy dát v porovnaní so Seagate Expansion Desktop 14TB, ktorý má rýchlosť otáčok 5400 otáčok za minútu.

Pevný disk WD Elements Desktop 14TB aj Toshiba Canvio Advance 14TB majú rovnakú rýchlosť otáčok, ale WD Elements Desktop 14TB ponúka výhodu rýchlejšieho rozhrania USB 3.0, zatiaľ čo Toshiba Canvio Advance 14TB má len USB 2.0. To znamená, že používatelia pevného disku WD Elements Desktop 14TB dosiahnu výrazne vyššie prenosové rýchlosti.

LaCie d2 Professional 14TB je konkurenčným produktom, ktorý má podobnú rýchlosť otáčok ako pevný disk WD Elements Desktop 14TB, ale ponúka rozhranie Thunderbolt 3. Toto rozhranie je ešte rýchlejšie ako USB 3.0 a umožňuje ešte vyššie prenosové rýchlosti. Avšak, LaCie d2 Professional 14TB je tiež o niečo drahší ako pevný disk WD Elements Desktop 14TB.

Záver

Pevný disk WD Elements Desktop 14TB je vynikajúci produkt pre tých, ktorí potrebujú veľkú kapacitu a výkonný pevný disk pre ukladanie a archiváciu dát. S rýchlym vnútorným pevným diskom a rozhraním USB 3.0 ponúka tento pevný disk vysoký výkon a rýchle prenosy dát. Jeho kapacita 14 terabajtov je dostatočná pre ukladanie veľkého množstva súborov. V porovnaní s konkurenčnými produktmi je pevný disk WD Elements Desktop 14TB vo výkone a rýchlosti otáčok nadradený. Celkovo je to spoľahlivý a výkonný produkt, ktorý stojí za svoju cenu.