Zmeny vo Windows 7 RC

Na blogu E7 sa Steven vyjadril ku Windows 7 feedbacku, v ktorom hovorí ako Microsoft akumuloval a spracovával informácie od užívateľov Windows 7 beta prostredníctvom feedbacku. Vyzdvihol myšlienku, že spoločnosť berie každú jednu správu a pripomienku veľmi vážne a sa bude snažiť čo najviac vyhovieť užívateľom a ich potrebám a tak vytvoriť ten najlepší Windows 7, aký sa len bude dať.

Blog E7 zverejnil zoznam zmien v RC builde oproti bete. Tieto zmeny sú väčšinou podmienené požiadavkami užívateľov z feedbacku. RC verzia Windowsu 7 obsahuje samozrejme aj iné opravy, záplaty, úpravy v kompatibilite a zvýšený výkon v určitých oblastiach. Celý zoznam je popísaný na blogu, ja vám predstavím tie najväčšie a najpozoruhodnejšie novinky a zmeny.

1.Pracovná plocha

Aero peek implementovaný do Alt + TAB

V aktuálnej beta verzii Windows 7 je Windws flip (Alt+TAB) klasický, ako aj pri predošlých Windowsoch. Veľa požiadaviek bolo pre menšiu zmenu a to takú, aby sa okná pomocou Windows flip prepínali s efektom Aero peek. V RC verzii si bude môcť užívateľ naďalej prepínať takto medzi oknami, ale ak bude potrebovať viac informácií, sa mu pomocou Aero peek zobrazí dané okno po pár sekundách. Takto má užívateľ väčší prehľad o oknách a má aj konkrétny náhľad okna v aktuálnej veľkosti.

Skratky

Pozitívny ohlas majú aj nové zabudované klávesové skratky. Respondenti by ale prijali toho ešte viac a teda vývojári priniesli niekoľko nových:

Win + [n] Na otváranie (n – číslo 1,2,..) n-tej aplikácie na superbare (vo Windows 7 sa už používa aj nový termín pre dolnú lištu – taskbar; a to superbar) podľa poradia, už známe z beta verzie Windows 7.

Win + [n] a Win + [n] teda po opätovnom stlačení sa nám neotvorí nová inštancia ako v bete, ale nás prepne na korešpondujúcu aplikáciu a ak napríklad ide o Internet Explorer, tak držaním klávesy Win a stláčaním čísla patriacemu poradiu Internet Explorera na superbare zľava nám bude prepínať jednotlivé taby v prehliadači (ak teda je otvorených viacej ako jeden).

Shift + Win + [n] Otvorí aplikáciu na n-tej pozícii na superbare

Alt + Win + [n] Zobrazí jumplist aplikácie na n-tej pozícii na superbare

Ctrl + Win + [n] alebo Ctrl + myš Prepnutie späť na posledné aktívne okno (v n-tom okne)

Needy Window

To sú aplikácie, ktoré vyžadujú vašu pozornosť. To sú zväčša Instant messengery, e-mailové klienty a pod. V bete sa „blikanie“ okna realizovalo tromi bliknutiami. V RC to už bude sedem bliknutí a mnoho iných vizuálnych úprav.

Vylepšený Color Hot-Trak

Color hot-track slúži na superbare pre užívateľa aby videl, ktorá aplikácia beží a ktorá nie. V bete sa funkcia hot-track ruší po presunutí myši na thumbnaily daného okna. V RC ostáva funkcia hot-track aktívna aj po posunutí myši na thumbnaily.

‘Open with‘ funkcia na superbare

V bete je možné pridať si aplikáciu na superbar pomocou známej a jednoduchej funkcie drag and drop, teda si môžeme programy „pripnúť“ (funkcia pin to taskbar). Ak si na superbar pretiahneme ľubovoľný, napríklad RTF dokument, tak nám ho pridá do jumplistu, pripne defaultný program na otváranie na lišu a z jumplistu si ho môžeme spustiť. Vyskytujú sa ale prípady, keď si užívateľ chce spustiť nejaký súbor v inom programe, ako je defaultný pre otváranie a pod. V RC verzii si bude môcť užívateľ spustiť súbor zo superbaru pomocou držania klávesy Shift a pretiahnutia daného súboru na konkrétnu aplikáciu.

Viac miesta na superbare

Odteraz si budete taktiež môcť pripnúť na taskbar ešte viac aplikácií pred tým, ako sa začne skrolovať.

Nové nainštalované programy

Vývojári zatiaľ nepridali podporu pre programy, aby sa sami mohli pripínať na superbar. Po nainštalovaní nového programu sa jeho ikona automaticky a dočasne objaví na spodku štart ponuky. Takto si novú aplikáciu všimne užívateľ jednoduchšie a podľa vlastnej potreby môže pridať aj na superbar.

Jump List skrátený

Jump List je celkom užitočná vec, ak sa potrebujeme dostať ku svojim najčastejšie používaným súborom. Niekedy je však ťažšie sa medzi dlhým zoznamom zorientovať. Preto sa vývojári rozhodli tento zoznam skrátiť na desať položiek. Je ale možnosť si toto nastavenie zmeniť podľa vlastných potrieb.

Ikony a gadgety

Vo Windows Vista je možné zobraziť buď iba ikony alebo gadgety. Vo Windows 7 beta nie je možné cez view nastavenie na ploche diferencovať ikony od gadgetov a preto sa znovu objaví možnosť separátneho zobrazovania.

2.Dotyk

Možnosti ovládania dotykom a nové funkcie boli pridané do novej verzie ako Multitouch Right-click, zlepšená touch klávesnica, aero peek a drag and drop výber textu.

3.Siete

Veľa pozitívnych ohlasov má v bete indikátor sily wifi pripojenia a jednoduchosť pripojenia do siete internet. Tieto indikátory sa zmenia a budú ukazovať či je pripojenie iba lokálne, alebo aj do siete internet.

4.Ovládací panel

UAC (user account control)

Prinesie zmeny v dizajne a iné zmeny ktoré si môžete prečítať v podrobnom opise na blogu UAC Feedback and Follow-Up.

Uzamknutie počítača bez šetriča obrazovky

Je známe u IT administrátoroch (aj pracovníkoch), že chcú mať svoj korporátny počítač zamknutý po istom časovom intervale. V bete ste ale museli mať nastavený šetrič, aby sa táto funkcia mohla aktivovať. V RC verzii Windowsu 7 toto nastavíte aj bez použitia šetriča.

Rýchlejší prístup ku High Performance plan

Ak si užívateľ notebooku klikne na taskbare na indikátor batérie v beta verzii, zobrazia sa mu dve možnosti (dva plány/power plan) a to balanced a power saver. V novom builde Windowsu je už možné si v ovládacom paneli povoliť a pridať si high performance do vyskakovacieho menu  na taskbare ako ďalší plán (power plan).

Témy

Užívatelia budú môcť si vytvoriť vlastné témy, teda kombinácie farieb a pod. a prispôsobiť si vzhľad podľa vlastného vkusu a to ešte jednoduchším a jasnejším spôsobom ako doteraz. Zmeny sa týkajú hlavne spôsobu ukladania vlastných tém.

5.Windows Media Player

Vylepšené internetové rádio

Mnohí radi počúvajú rôzne stanice cez internet a tak sa vyskytli problémy so streamovaním, ktoré sú už opravené a vylepšené.

Vylepšené prehrávanie a podpora video obsahu z digitálnych kamier a fotoaparátov

Veľkým plusom v novom WM Playeri je natívna podpora rôznych audio a videoformátov. Novinkou je natívna podpora prehrávania .MOV súborov, ktorý je štandardom u väčsiny fotoaparátov.

Jasnejší Now Playing náhľad

Je to novinkou v tomto Windowse a vývojári vzhľadovo vylepšili túto funkciu pre lepšie a zreteľnejšie ovládanie.

Pokračovanie (resume) po „prebudení“ počítača

V RC verzii je už možné pokračovať napríklad v sledovaní DVD filmu a pod. aj z harddisku po prebudení počítača.

Pokročilé nastavenia

Teraz už budete môct pristúpiť k vašim pokročilým nastaveniam priamo z Now Playing časti cez menu Enhancements.

6.Vylepšená podpora zariadení a zvuku

Nová verzia bude podporovať omnoho viacej zariadení ako doteraz. S tým súvisí aj vylepšená podpora rôznych driverov pre zvukové karty a iné softvérové audio vylepšnia.

7.Windows Explorer a knižnice

V tejto sekcii tiež došlo k niekoľkým zmenám, ktoré súvisia s funkciami a ovládaním okien a súborov.

Zmena v skratke Win+E

V bete nám táto skratka otvorí knižnice. Vo Viste to otvára Computer Explorer a úživatelia by sa k tomu chceli vrátiť, takže na ich podnet sa to mení opäť na otváranie Computer Explorera.

8.Výkon

Vývojári sa snažili pracovať aj na výkone, ktorý sa im podarilo o niečo zvýšiť prostredníctvom optimalizácie niektorých súčastí Windowsu.