Recenzia: Pevný disk Seagate BarraCuda 8TB – skvelá voľba pre ukladanie dát


Aké sú výhody používania pevného disku Seagate BarraCuda 8TB pre ukladanie dát?

Recenzia: Pevný disk Seagate BarraCuda 8TB – skvelá voľba pre ukladanie dát

Prečo som si vybral Seagate BarraCuda 8TB?

Po dlhšom hľadaní som sa rozhodol pre kúpu pevného disku Seagate BarraCuda 8TB. Potreboval som disk s veľkou kapacitou pre ukladanie veľkého množstva dát, ktoré som zhromažďoval zo svojich projektov a súkromných fotografií. Seagate BarraCuda sa mi zdal ako dobrá voľba, pretože Seagate je známa značka s dobrými recenziami a tento model ponúka veľkú kapacitu za relatívne dobrú cenu.

Prvý dojem

Po rozbalení som bol mile prekvapený veľkosťou disku. Seagate BarraCuda 8TB je fyzicky veľký disk, ale s rovnakými rozmermi ako ostatné 3,5-palcové pevné disky. Pri prvom zapojení som musel čakať približne 5 minút, kým sa disk inicializoval a bol pripravený na použitie. Potom som ho jednoducho pripojil k svojmu počítaču a začal som ho používať.

Výkon

Seagate BarraCuda 8TB je rýchly disk s veľkou kapacitou. Pretože som ho používal pre ukladanie súborov a fotografií, nebol pre mňa problém s výkonom ani s rýchlosťou. Súborový systém NTFS fungoval dobre a umožnil mi rýchlo prenášať súbory na disk. Výkon disku som otestoval aj pomocou programu CrystalDiskMark a bol som veľmi spokojný s výsledkami.

Hlučnosť a teplota

Seagate BarraCuda 8TB je relatívne tichý disk. Počas bežného používania som si nevšimol žiadne problémy s hlučnosťou. Teplota disku sa však mohla zvýšiť počas intenzívneho používania, ale to je bežné u väčšiny pevných diskov. Mám však v blízkosti ventilátor, ktorý pomáha udržiavať teplotu nízko.

Cena

Seagate BarraCuda 8TB nie je najlacnejší disk na trhu, ale je to dobrá investícia do budúcnosti. S veľkou kapacitou a dobrým výkonom je vhodný pre tých, ktorí potrebujú veľa miesta pre ukladanie dát. Cena je relatívne nízka v porovnaní s inými diskami s podobnou kapacitou.

Porovnanie s konkurenčnými produktami

Pevný disk Seagate BarraCuda 8TB má niekoľko konkurentov na trhu s pevnými diskami. Preto som sa rozhodol porovnať Seagate BarraCuda 8TB s tromi inými diskami s podobnou kapacitou.

Produkt Kapacita Cena Rýchlosť čítania Rýchlosť zápisu
Seagate BarraCuda 8TB 8TB 190€ 200 MB/s 190 MB/s
Western Digital Red 8TB 8TB 240€ 180 MB/s 175 MB/s
Toshiba N300 8TB 8TB 210€ 190 MB/s 180 MB/s
Hitachi Ultrastar 8TB 8TB 220€ 210 MB/s 200 MB/s

Po porovnaní s konkurentmi vidím, že Seagate BarraCuda 8TB má najlepší pomer ceny a výkonu. Zvyšok diskov má podobné rýchlosti čítania a zápisu, ale sú o niečo drahšie ako Seagate BarraCuda. Preto som veľmi spokojný s mojou voľbou a odporúčam Seagate BarraCuda 8TB každému, kto potrebuje veľkú kapacitu pre ukladanie dát.