Revolučná grafická karta AMD Radeon Vega Frontier Edition – recenzia


Ktoré funkcie grafickej karty AMD Radeon Vega Frontier Edition sú najviac využívané profesionálnymi vývojármi?

Revolučná grafická karta AMD Radeon Vega Frontier Edition – recenzia

AMD Radeon Vega Frontier Edition je revolučná grafická karta, ktorá sa prvýkrát predstavila v roku 2017. Odvtedy prešla mnohými zmenami a vylepšeniami. Táto karta je určená pre profesionálnych tvorcov obsahu, inžinierov a vývojárov. V tejto recenzii sa pozrieme bližšie na vlastnosti a výkonnosť tejto karty.

Špecifikácie

Karta AMD Radeon Vega Frontier Edition je vyrobená pomocou 14nm výrobného procesu, ktorý umožňuje vyššiu výkonnosť a nižšiu spotrebu energie. Táto karta má 64 výpočtových jednotiek, 4096 stream procesorov a 16 GB HBM2 pamäte s rýchlosťou 945 MHz. Pamäťová šírka karty je 2048-bitov a maximálna pamäťová propustnosť je 483 GB/s.

AMD Radeon Vega Frontier Edition podporuje technológiu AMD FreeSync, ktorá zaisťuje plynulé prehrávanie videa bez trhania obrazu alebo zaseknutia. Táto karta taktiež podporuje technológiu AMD Eyefinity, ktorá umožňuje používať viacero monitorov naraz. Karta má tiež dva DisplayPort 1.4 konektory, dva HDMI 2.0 konektory a jednu Thunderbolt 3/USB-C port.

Výkon

Karta AMD Radeon Vega Frontier Edition je určená pre profesionálne použitie a jej výkon je ohromujúci. Pri testovaní karty sme použili rôzne profesionálne aplikácie, ako je napríklad Adobe Premiere Pro, Autodesk Maya a SolidWorks. Karta sa v týchto aplikáciách ukázala ako veľmi výkonná a schopná spracovať aj tie najnáročnejšie úlohy.

V hre Crysis 3 sme dosiahli priemerne 70 fps na rozlíšení 1080p a priemerne 45 fps na rozlíšení 4K. To dokazuje, že karta je schopná zvládnuť aj náročné herné tituly.

Chladenie

Karta AMD Radeon Vega Frontier Edition má vlastné chladenie, ktoré zaisťuje, že karta zostane chladná a tichá aj pri náročnej práci. Chladenie karty pozostáva z dvoch ventilátorov a veľkého pasívneho chladiča. Ovládanie chladenia karty je možné pomocou softvéru AMD Radeon Software, kde môžete nastaviť rôzne režimy chladenia v závislosti od toho, akú prácu s kartou robíte.

Cena

Cena karty AMD Radeon Vega Frontier Edition sa pohybuje okolo 1200 EUR. Táto cena je vysoká, ale zodpovedá výkonnosti a špecifikáciám karty. Táto karta je určená pre profesionálne použitie a profesionálni tvorci obsahu si ju budú môcť dovoliť.

Porovnanie s konkurenčnými produktmi

Produkt Cena Pamäť Pamäťová šírka Výkon
AMD Radeon Vega Frontier Edition 1200 EUR 16 GB HBM2 2048-bitov Vysoký
NVIDIA Quadro P5000 2000 EUR 16 GB GDDR5X 256-bitov Vysoký
AMD Radeon Pro WX 9100 1900 EUR 16 GB HBM2 2048-bitov Vysoký
NVIDIA Titan Xp 1300 EUR 12 GB GDDR5X 384-bitov Vysoký

Karta AMD Radeon Vega Frontier Edition má vysoký výkon a konkuruje s kartami ako NVIDIA Quadro P5000 a AMD Radeon Pro WX 9100. Cena karty je však nižšia ako u týchto kariet. NVIDIA Titan Xp je lacnejší, ale má nižšiu pamäťovú šírku a výkon v porovnaní s kartou AMD Radeon Vega Frontier Edition.