Dlhý dokument vo Worde

Ak ste už niekedy editovali dlhší text a premiestňovali ste niektoré časti z konca na začiatok, alebo naopak, určite vás dosť vytáčal neustály pohyb po dokumente pomocou posuvnej lišty, alebo kláves Page Up a Down.

Ak patríte k ľudom, ktorých pracovnú náplň aspoň z času na čas tvorí editácia textových dokumentov v editore Word z balíka Microsoft Office, tak určite viete o čom hovorí upútavka na článok. Pri editácii dlhých textov je veľmi nepohodlné presúvať sa neustále hore-dole.
Pre tento prípad však existuje jeden jednoduchý trik, pomocou ktorého si daný súbor môžete zobraziť v okne programu dva krát a tak jednu časť zobraziť na začiatku a druhú na konci daného dokumentu. Takže otvorte si daný dokument a presuňte sa do horného roletového menu a zvoľte položku Okno –> Nové okno. Na obrazovke sa vám zobrazí znovu ten istý dokument, no zatiaľ je znovu viditeľný len jeden dokument. Teraz choďte znova do menu Okno, ale zvoľte možnosť Rozdeliť. Kurzor by sa mal zmeniť zo šípky na čiaru, ktorou môžete rozdeliť okno programu Word na dve časti. Po rozdelení sa zobrazia oba dokumenty pod sebou. Finta je v tom, že editujete ten istý dokument, takže zmeny prevedené v jednom okne sa objavia aj v druhom.
Trik je veľmi jednoduchý, ale dokáže tiež veľmi spríjemniť prácu s dlhými dokumentmi.