Tipy Triky pre Windows XP č.4

Pre priaznivcov systamu Windows XP pripájame ďalšie dva triky pre tento systém. Tentoraz tu nájdete návod ako aktivovať Num Lock hneď pri štarte Windows a ako nastaviť pozadie na určité súradnice, no a jedno vám zaručiť môžeme, určite sa nevyhnete editácií registrov :).

Zapnutie funkcie Num Lock pri štarte – Aj vám vadí, že po prihlásení do systamu je funkcia Num Lock štandartne vypnutá a vy ju musí v prípade potreby dodatočne zapínať? Automatické spúšťanie funkcie Num Lock môžete docieliť editáciou systémového registra Windows. Spusťte editor registrov cez menu Štart –> Spustiť kde zadáte regedit. Otvorte kľúč HKEY_USERS –> .DEFAULT –> Control Panel –> Keyboard a presuňte sa do pravej časti editora. Tu kliknite pravým tlačidlom myši na položku InitialKeyboardIndicators a z kontextového menu zvoľte Zmeniť. V okne, ktoré sa vám zobrazí zapíšte do kolónky Údaj hodnoty číslo 2 potvrďte kliknutím na tlačidlo OK. Zatvorte editor registrov a reštartujte počítač. Po naštartovaní systému bude funkcia Num Lock aktívna a vy budete môcť ihneď používať numerickú časť klávesnice.    

Špeciálne umiestnenie obrázka na ploche – Vo vlastnostiach obrazovky sa dá nastaviť pozícia pozadia a to buď na stred, alebo dlaždicovo. Avšak chýba tu voľba umiestnenia obrázka na určitú súradnicu obrazovky. Pomocou editácie registra Windows môžeme využívať aj štandartne nedostupnú funkciu. Do položky Spustiť, ktorá sa nachádza v ponuke Štart zadajte regedit a potvrďte. Po spustení editora registrov sa presuňte do kľúča HKEY_CURRENT_USER –> Control Panel –> Desktop. Teraz vytvorte dve nové položky v pravom okne editora tak, že v pravom okne kliknete na voľnú plochu pravým tlačidlom myši a z kontextového menu vyberiete položku Nová –> Textová hodnota. Novo vytvorené položky nazvite WallpaperOriginX a WallpaperOriginY. Dva krát kliknite na položku WallpaperOriginX ľavým tlačidlom myši a ako Údaj hodnoty zadajte vzdialenosť ľavého okraja obrázku od ľavého okraja obrazovky v pixeloch. Položke WallpaperOriginY zadajte ako Údaj hodnoty vzdialenosť horného okraja obrázka od horného okraja obrazovky a znova v pixeloch. Zatvorte editor a reštartujte počítač. Teraz sa vám bude zobrazovať obrázok na ploche, presne vo vami zvolených súradniciach.