WindowBlinds: Koniec nudným témam

Pre mnohých už veľmi známy program WindowBlinds nám ponúka veľmi bohaté možnosti, ako si zmeniť celkový vzhľad (dizajn) svojho operačného systému. Aktuálna verzia programu (WindowBlinds 6) je určená pre Windows XP a Vista. Tento program patrí medzi najznámejšie a najviac hodnotené vo svojej kategórii. Na internete máme možnosť vybrať a stiahnuť si spomedzi stoviek ďalších zaujímavých tém.

Program pochádza od spoločnosti Stardock, ktorá ponúka aj rôzne iné programy určené na úpravu vzhľadu ďalších súčastí Windows (kurzor, ikony,..). WindowBlinds vám pobeží na počítači s voľným miestom 60 MB na pevnom disku a je potrebné mať minimálne 256 MB operačnej pamäte. Pre užívateľov Windows 2000/ME/98 je možnosť stiahnuť si WindowBlinds Classic (verzia 4.6), keďže verzia 6 je určená pre XP a Vistu. Tento program má taktiež certifikáciu od spoločnosti Microsoft, aj preto sa všetky nastavenia a samotné rozhranie integruje priamo do systému. Celý postup zmeny tém v programe je taký jednoduchý a jednoznačný, že nepotrebuje osobitné návody, ani žiadne iné odborné znalosti. Takže čo nám samotný program ponúka:

Prvá záložka, ktorú máme možnosť vidieť hneď po spustení je Look & Feel (hore, naľavo), vyberieme si Visual Styles, kde sa nachádzajú všetky nainštalované „skiny“, t.j. témy. Tu si podľa želania zvolíme tému, ktorá sa nám najviac páči. Naľavo máme dodatočné nastavenia, ktorými sa upravuje napríklad farba danej témy. Tému aplikujeme dvojklikom myškou, alebo kliknutím na Apply my changes.

Visual Styles (Vista)

Vedľa máme kategóriu Colours. WindowBlinds ponúka možnosť zmeniť farbu témy a vytvoriť si aj svoj štýl podľa vlastnej predstavy, ktorú môžeme aplikovať na všetky ostatné témy.

Colours

Novinkou v novej verzii je aj zmena a úprava písma. V sekcii Fonts si môžeme zmenšiť alebo zväčšiť písmo a taktiež meniť typy písma a podobne.

Fonts

Najzaujímavejšou súčasťou novej verzie je funkcia priehľadnosť a rozmazávanie (transparency, blur). V sekcii Trasparency & Blur si môžeme nastaviť intenzitu priehľadnosti okien, ponuky štart a iných súčastí Windows. Pred aplikovaním zmien vidíme náhľad svojej úpravy.

Transparency & Blur

Užívatelia Visty majú možnosť úpravy Sidebaru v sekcii Sidebar (jestvujú taktiež rôzne skiny pre Sidebar).

Vista Sidebar

Užívatelia XP si v sekcii Toolbar icons môžu zmeniť ikony pre panel nástrojov vo Windows Exploreri. Samozrejme si vieme stiahnuť rôzne iné ikony.

Toolbar icons

Ďalšia záložka a možnosť pre XP užívateľov je Explorer animations. Sú to animácie, ktoré vidíme keď niečo kopírujeme, mažeme alebo prenášame.

Explorer animation

Toto všetko meníme v Look & Feel kategórii. Teraz sa presunieme na záložku Wallpaper. Z názvu vyplýva, že ide o zmenu pozadia pracovnej plochy. Záložka obsahuje sekciu Change my wallpaper a Random wallpaper settings.

Wallpaper settings

WindowBlinds má integrovaný manažér pre konfiguráciu pozadia, ktorý ponúka možnosti náhľadu a zmeny pozadia. Ďalšími funkciami sú zmena pozadia každú hodinu, deň, pri každom štarte Windows a podobné nastavenia.

Ďalej máme záložku Settings, kde môžeme meniť základné a pokročilé nastavenia WindowBlinds a Change the look of an app sekcia, ponúkajúca zmeny na základe zmeny konkrétnej aplikácie.

Settings

Posledné dve kategórie sú System Info a About. Ak je potrebné a chceme poslať hlásenie o nejakom probléme na pomoc a podporu (prípadne vyriešenie nášho problému), je tu informácia, ktorú je potrebné poslať spolu s našim dotazom.

System info

Prešli sme si povrchne užívateľské rozhranie najnovšej verzie WindowBlinds (verzia 6.xx). Pre viac informácií o programe navštívte www.windowblinds.net.